Skip to content Skip to footer

Napsat dobrý brief není zas tak složitý

Brief je absolutním základem pro jakoukoliv formu úspěchu. Ať už briefujete interní tým, konkrétního člověka nebo agenturu – v moment, kdy brief předáte druhé straně, tak se roztáčí kola, která není vždy úplně lehké zastavit, přenastavit a znovu rozjet. Dost často se tedy stává, že očekávání zadávající strany nejsou splněna a všichni na sebe můžou leda tak blbě koukat a ptát se „Kde se stala chyba?“.

V tomhle článku nebudu rozebírat, co je vlastně brief a jak by měl vypadat. Zkusím shrnout v pár bodech nejčastější chyby a na co při psaní briefu myslet a co nevynechat. Na konci článku, pro ty nejodvážnější, kteří tohle celý dočtou, hodím odkaz na template pro „perfektní brief“, který v drtivé většině bohatě postačí.

Začněte kontextem, tedy „PROČ“?

Každý brief vzniká protože NĚCO. Něco nefunguje tak, jak bylo zamýšleno, prodeje jsou nižší, než se čekalo nebo je třeba implementovat nové procesy pro zlepšení komunikace. Všechno má nějaké to PROČ a určitě doporučuji tím začít.

 

Whats The Point GIFs - Get the best GIF on GIPHY

 

Ve zkratce – když vím PROČ něco dělám, tak to dělám podstatně lépe a beru po celou dobu realizace ten daný kontext v potaz. 

Vynechte subjektivní omáčku a snažte se být co nejvíce struční

Už to bude víc než dva roky, kdy jsem v rámci nově otevřeného WeWorku na Národce přednášku na téma psaní briefů. Měl jsem úvodní část prezentace, kde jsem zmínil několik základních druhů briefů a uvedl příklad z praxe – konkrétně pomyslný briefing Michelangela v rámci vymalování Sixtinské kaple. Originální script tohoto konceptu napsal Damian O’Malley a doporučuji si celou prezantaci projít.

“The greatest danger for most of us is not that our aim is too high and we miss it, but that it is too low and we reach it.” 

Michelangelo

Tyto 4 vzorové briefy posazené vedle sebe krásně reprezentují fakt, že v briefu je každé slovo schopné kompletně otočit to, jak druhá straně brief pochopí a uchopí.

 

Where Are You Going With This Whats Your Point GIF - Where Are You Going With This Whats Your Point Bored - Descubre & Comparte GIFs

 

Protože je potřeba vkusně a s rozvahou balancovat mezi extrémy a snažit se co nejméně vnášet do briefu své subjektivní pocity a myšlenky.

Easy, ne?

Jasně si nastavte cíl – ideálně ho kvantifikujte

Paul Arden říkaval „Without having a goal, it’s impossible to score„. Předpokládám, že Paula nemusím nějak dlouhosáhle představovat – Creative Director of Saatchi and Saatchi by mělo stačit.

Obdobně jako u prvního bodu – tedy stanovení si PROČ – je důležité si taky stanovit KAM nebo KOLIK. Myšleno „kam s tímto míříme“ nebo „kolik se tedy má vlastně denně prodat kusů?“.

 

What Is The Goal Db Woodside GIF - What Is The Goal Db Woodside Amenadiel - Discover & Share GIFs

 

Bez jasně stanoveného cíle se totiž dostáváme do situace, kdy ani zadavatel a ani zpracovatel nedokážou říct „Super práce, splněno.“ nebo „Hele tohle se nepovedlo, to nebyl cíl.“. Je v zájmu všech mít jasně nastavený cíl, abyste měli jasný směr, kam celou dobu smětovat veškeré usílí a aktivitu na daném tasku / projektu.

 

Leave a comment

To je vše. Můžeme zajít na kafe nebo pivo.
Můžete psát na jsem@matouskralik.com nebo rovnou volat na 723 766 923.

Hlavně nezapomenout na „céčko“ a pak „Všechna práva vyhrazena“. And then just shove it up your butt…